Nowe trendy w Home Stagingu

Po doświadczeniach pandemii kupujący nieco inaczej patrzą na nieruchomość. Nasze mieszkania nie są już tylko schronieniem i miejscem odpoczynku, stały się również miejscem pracy oraz strefą relaksu. Osobiście na drodze własnego rozwoju mocno zaciekawiłam się tematem Home Staging, staram się pokazywać jak niewiele trzeba aby nadać wnętrzu wyrazistości, przytulności i sprawić aby potencjalny nabywca czy najemca czuł się w nieruchomości dobrze. Bacznie obserwując rynek i skutki pandemii, dochodzę do wniosku, że przy obecnie dużej ilości ofert wygrywają i wygrywać będą te które będą cieszyły oko potencjalnego nabywcy czy najemcy. 

Mieszkanie do wynajęcia, warto inwestować?

Zdania są podzielone, wynajmujący mający trochę doświadczenia w wynajmie często się zniechęcają twierdząc ,że ktoś zniszczy, nie będzie szanował i w zasadzie mieszkania oprócz 4 ścian nie ma w zasadzie nic. Takie działanie, sprowadza się do tego że w jakiś sposób nieświadomie wynajmujący przyciągają takiego klienta do swojego mieszkania. Dlaczego?. Jeśli klientowi zupełnie nie przeszkadzają brudne ściany, pustawe i często nieposprzątane wnętrza z kilkoma usterkami to czy sam będzie dbał?. Jeśli potencjalnemu najemcy nic nie przeszkadza, to możemy być niemal pewni że stan nieruchomości ulegnie tylko pogorszeniu. Nie wspomnę już o problemie z samym wynajmem, jednak ilość prezentacji w takich lokalach jest dużo większa, zdecydowanie częściej przychodzą też klienci którzy wzbudzają nasze wątpliwości. 

Warto, zobacz dlaczego

Moją obecną realizacją jest mieszkanie które było wykańczane niewielkim nakładem finansowym. Miało stare meble, połamane łóżko, przybrudzone ściany, połamane rolety. Czasem wchodzę do takiego mieszkania i od razu mam wizję co i jak zrobić aby zwiększyć jego atrakcyjność. Tu pojawia się temat budżetu, wiadomo zakup pewnych elementów wiąże się z kosztami. Jednak wynajem mieszkania w kiepskim stanie też nie jest super rentowne a im później zrobimy remont tym nakład na niego będzie większy. 

Od czego zacząć?

Przede wszystkim trzeba określić budżet, a później rzeczy które trzeba zrobić w pierwszej kolejności. Dopiero jak zostaną środki możemy powiększać zakres prac, jednak odpowiednia wycena prac na wstępie jest kluczowa. Musicie pamiętać nie tylko o zakupach, trzeba też wziąć pod uwagę koszty robocizny. Najlepiej etapowo dokonywać zmian, zaczynając od doboru koloru ścian, tapet i wymianie mebli które koniecznie tego wymagają. Przy okazji chciałabym uczulić na to, że czasem szybka realizacja może się przedłużyć. W mieszkaniu które Państwu przedstawię czas realizacji był dłuższy prawie o miesiąc!. Ikea świeci pustkami, na paxy do szafy czekaliśmy prawie 3 tygodnie. Przy okazji możemy spotkać też kilka niespodzianek, przy naprawie baterii przy zlewie konieczna okazała się wymiana też zlewu. Tutaj akurat nie miałam ściśle określonego budżetu, więc zakres prac po prostu był zwiększony o potrzebne naprawy. 

Etap 1- metamorfoza ścian

Zacznę od sypialni, tutaj na pierwszy rzut poszła zmiana koloru ścian oraz wymiana łóżka, szafy i dodatków. Jeśli chodzi o kolory ścian stonowałam żółcie które były motywem przewodnim poprzednio, dodatkowo oświetlenie w tej tonacji nie było zbyt korzystnym połączeniem.

Salon również przeszedł metamorfozę w tym samym czasie, kolory ścian wybrałam z paletki poniżej.

Wybrałam kolor cappuccino, na początku wydawał się trochę ciemny, jednak po dwukrotnym pomalowaniu wyszło bardzo fajnie. Polecam farby zmywalne, jest to wyższy koszt jednak mieszkanie po odświeżeniu będzie służyło przez kolejne kilka lat.

Etap 2- wybór mebli i dodatków

Tutaj też nie obyło się bez przygód, łóżko w sypialni przyszło z wadą i zagłówek musiał być wymieniony, co również wiązało się z dodatkowym czasem. Tapeta po położeniu zrobiła na mnie chyba największe wrażenie na etapie tej realizacji. Kolejno zakupy, często i dużą większość rzeczy przy realizacji zamawiam online, jednak czasem muszę zobaczyć wybrane produkty, ich fakturę czy kolorystykę.

Etap 3-realizacja

Końcowy etap to zdecydowanie mój faworyt. Widać już efekty pracy, zostaje rozpakowanie zasłon, poduszek dekoracyjnych, lampek, zastawy do kuchni. Oczywiście ten etap dopiero po zakończeniu prac remontowych i dokładnym posprzątaniu mieszkania. Tutaj dosłownie kilka godzin dzieli nas od finalnego efektu wow. 

Podsumowanie:

Czas realizacji: 1,5 msc,

Koszt robocizny: 0zł, realizacja przez wynajmującego,

Zakres: zakup kanapy, łóżka do sypialni, zmiana koloru ścian, tapeta w sypialni, dodatki, zasłony i firanki, dywan,

Koszt materiału, mebli oraz dodatków: około 6500zł,

Zwiększenie kwoty wynajmu mieszkania o 300zł w skali miesięcznej.

Efekt końcowy: