Formalności po zakupie nieruchomości- o czym musisz pamiętać?

Czynności które powinniśmy wykonać po zakupie mieszkania są zależne od tego czy kupujemy z rynku wtórnego czy pierwotnego.

Poniżej krok po kroku przedstawię gdzie i w jakim terminie powinno się zwiedzić poszczególne instytucje.

Urząd gminy

Tutaj udajemy się aby poinformować urząd o zmianie właściciela, tym samym płatnika podatku od nieruchomości. Mamy na to 14 dni od dnia zakupu lokalu.

Pamiętaj aby zabrać ze sobą akt notarialny, inaczej prawdopodobnie nic nie uda Ci się załatwić

Dodatkowo jeśli nabyłeś nieruchomość z kimś, musisz pamiętać o wypełnieniu deklaracji i podpisaniu jej przez współwłaściciela. Deklaracje może złożyć jeden ze współwłaścicieli, najlepiej wtedy pobrać dokument ze strony i dostarczyć już wypełniony. Możesz też skorzystać z możliwości udzielenia pełnomocnictwa.

Dokumenty znajdziesz pod linkiem:

https://bip.um.wroc.pl/sprawa-do-zalatwienia/8849/podatek-od-nieruchomosci-zlozenie-informacji-in-1-osoby-fizyczne

Powiadomienie spółdzielni / wspólnoty mieszkaniowej

Kolejną formalnością po zakupie mieszkania jest kontakt się ze spółdzielnią lub zarządcą budynku. Należy poinformować spółdzielnię lub wspólnotę, że właśnie zostaliście nowym właścicielem i podać swoje dane kontaktowe i teleadresowe. Dowiecie się od razu, na jaki numer konta bankowego będziecie musieli przelewać należne opłaty. Przy okazji dowiesz się o terminach głosowań czy zebrań mieszkańców, aby być na bieżąco. Tutaj robimy to tylko w sytuacji zakupu z rynku wtórnego, przy zakupie z rynku pierwotnego nie ma takiej konieczności. Zarządca w pierwszym po zakupie nieruchomości jest wybierany przez developera i zostają mu przekazane informacje odnośnie lokatorów.

Zawarcie umów z dostawcami mediów

Kolejną formalnością po zakupie mieszkania na rynku wtórnym jest cesja umów z dostawcami prądu czy gazu lub zawarcie nowych (rynek pierwotny). Przy protokole zdawczo-odbiorczym zakupionego mieszkania pamiętaj aby zrobić cesję liczników (możecie to zrobić online). Formularze online z dostawcą prądu czy gazu są bardzo intuicyjne, trzeba koniecznie mieć dostęp do stanu licznika a reszta to nic trudnego. Jeśli z jakiegoś powodu nie możecie zrobić tego online, można skorzystać ze standardowych protokołów i udać się do placówek.

Warto porównać oferty poszczególnych dostawców usług i na tej podstawie wybrać najlepszą z opcji. To samo dotyczy Internetu czy telewizji. Nie należy z góry decydować się na wybór tej samej propozycji, z której korzystał sprzedający – być może nie jest ona już atrakcyjna na tle innych.

Ubezpieczenie mieszkania

Nieruchomość często stanowi cały dobytek naszego życia, dlatego powinniśmy zdecydować się na ubezpieczenie mieszkania z odpowiednio szerokim zakresem ochrony. Wprawdzie nie jest to naszym obowiązkiem, chociaż taki wymóg może nam postawić bank, jeśli pożyczamy od niego środki na inwestycję. Wówczas ta instytucja może od nas wymagać zawarcia umowy ubezpieczenia mieszkania pod kredyt, w przeciwnym wypadku odmówi nam finansowania albo zaoferuje dużo gorsze warunki.

Jak wybrać ofertę ubezpieczenia mieszkania? Możemy się zdecydować na podstawy wariant, który obejmuje wyłącznie mury i elementy stałe, ale dużo lepszą decyzją jest postawienie na szerszy zakres. Pamiętajmy, że wyposażenie nieruchomości może być warte kilkadziesiąt tysięcy lub więcej – możemy je stracić w wyniku kradzieży czy pożaru. W przypadku mieszkania możemy także zalać sąsiada – warto, żeby w takich przypadkach odszkodowanie wypłacił mu ubezpieczyciel, a nie my.

Zachęcam do dopełnienia wszelkich formalności tuż po odbiorze kluczy, kiedy pamiętamy o wszystkich istotnych elementach i możemy uniknąć przykrych niespodzianek.